Головні реформи осені: пенсійна та медична

Оприлюднено Оприлюднено в Uncategorized

На вівторок, 19 вересня, в українському парламенті призначається голосування за законопроектами з пенсійної та медичної реформи. Пенсійна реформа передбачає приховане підвищення пенсійного віку, а медична – глобальний перегляд системи охорони здоров’я.

Якщо пенсійна реформа залишатиметься без змін, то з 2018 року вийти на пенсію в 60 років зможуть лише ті українці, у яких є страховий стаж у 25 років (тобто в цей період вони працювали офіційно). До 2028 року страховий стаж повинен складати 35 років. Щоб ввести в Україну накопичувальний рівень пенсійної системи, додатково з заробітної плати доведеться щомісяця брати від 3 до 7%, говориться в проекті законопроекту про запуск другого рівня пенсійної системи.  

Більшість експертів погоджуються з думкою – запускати накопичувальні пенсії в Україні необхідно. Правда, в такому вирішенні є багато ризиків. Для того, щоб накопичення не “з’їла” інфляція, потрібно їх інвестувати в економіку та збільшити. У багатьох країнах накопичені на пенсії кошти вкладають у фондовий ринок. В Україні цей ринок, говорять експерти, практично не працює.           

Відповідно до стандартів Міжнародної організації праці, пенсія повинна складати як мінімум 40% від заробітної плати. На даний момент в Україні середня заробітна плата близько 7000 гривень, а середня пенсія за підсумками року досягне всього 28,5% від цієї суми – 2000 гривень.           

Уряд також пропонує скоротити розмір пенсії, які будуть начислятися після реформи. На даний момент коефіцієнт оцінки одного року роботи – 1,35%. Ця цифра фігурує у формулі розрахунку пенсій. В рамках реформи її планують скоротити на 25% – до 1%. Пропорційно скоротяться пенсії, які будуть призначатися після реформи.            Одним із пунктів змін є скорочення кількості пільговиків. В рамках реформи пропонують скасувати всі спеціальні пенсії – ученим, журналістам, викладачам, медикам. Виключення складуть тільки судді та військові (для них розроблені окремі правила).           

Що стосується медреформи, то її основна ідея – гроші за пацієнтом, тобто гроші виділятимуться на пацієнта (в середньому 210 грн на рік), якщо до лікаря ніхто не ходить, то і заробляти він нічого не буде.           

Запровадження медичного страхування, яке буде універсальним для усіх громадян. Якщо говорити про трирічну перспективу, з’являться послуги, які не покриватимуться державним страхуванням. Тоді люди зможуть використовувати інші механізми: приватне медичне страхування або механізм співоплати. Первинна допомога покриватиметься страхуванням на 100%.           

Для держави медичні зміни відзначаються появою нового органу – Національної служби здоров’я України. Головне завдання – розподілити ролі: розробка політики здоров’я залишається в Міністерстві охорони здоров’я, а реалізація цієї політики перейде до НСЗУ. Проте більшість політиків говорять про недоречність створення нового органу, що просто дублює функції вже існуючого – Міністерства охорони здоров’я та про ще одну ланку для можливих корупційних махінацій.           

Ця осінь – останній бій для влади: в 2018 році вона вже не зможе провести антисоціальні моменти, інакше пролетить на виборах. Далі будуть виключно популістські кроки.